Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum inmatriculez o masina daca fostul proprietar nu-mi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum inmatriculez o masina daca fostul proprietar nu-mi trimite fisa de inmatriculare vizata de organul fiscal si certificatul de la impozite si taxe?

Am cumparat o masina din tara, am incheiat un contract de vanzare-cumparare si acum as vrea sa o inmatriculez, dar fostul proprietar nu-mi trimite fisa de inmatriculare vizata de organul fiscal si certificatul de la impozite si taxe.
Cum as putea sa procedez?
Cum ati achizitionat autoturismul in lipsa certificatului fiscal?
In lipsa documentelor mentionate,veti intampina probleme deosebite pentru inmatricularea autoturismului
Incercati contactarea vanzatorului pentru completarea documentelor
Daca va confruntati cu dezinteres formulati plangere la politie impotriva vanzatorului
ynocentta a scris:

Cum ati achizitionat autoturismul in lipsa certificatului fiscal?
In lipsa documentelor mentionate,veti intampina probleme deosebite pentru inmatricularea autoturismului
Incercati contactarea vanzatorului pentru completarea documentelor
Daca va confruntati cu dezinteres formulati plangere la politie impotriva vanzatorului

Sau il dati in judecata si obtineti o hotarare care sa tina loc de act de vanzare cumparare, inclusiv a actelor ce va lipsesc
cand se cumpara o masina din targ duminica de exemplu, unde se vizeaza fisa, daca la fisc e inchis?
normal ca te bazezi pe buna credinta si astepti sa primesti fisa, avand in vedere ca exista contractul de vanzare-cumparare si totusi interesul ar fi al vanzatorului sa se elibereze de impozit, nu?
ok, sa zicem ca-l dau in judecata, stiti cumva cam cat dureaza?
Cand in discutie este vorba despre tranzactionarea unui bun .mai ales la valoarea unui autoturism,nu prea se mai merge pe incredere,ca sa nu te confrunti cu situatii neplacute gen aceia in care va aflati dvs
Lipsa certificatului fiscal poate ridica suspiciuni asupra bunei credinte din partea vanzatorului
Avand in vedere termenele lungi acordate dosarelor aflate deja pe rol ,urmare a numarului mare de cauze si a numarului redus de personal care judeca,perioada de solutionare difera de la instanta la instanta,mai scurte fiind termenele la instantele din tara
pe instanta pt.a obtine o hotarire care sa tina loc de act autentic.practica judiciara-dosar 901/208/2011-judecatoria.Caransebes. [Editat] bafta
Gabriela Pintea, Consilier juridic